Sık Sorulan Sorular

Site kullanımı ücretli mi?

Hayır. Diyetarkadasim.com'u kullanırken tek kuruş ödemezsiniz.

Siteyi nasıl kullanacağım, nasıl kalori takibi yapacağım?

Yeni üyelerimiz, siteyi nasıl kullanacaklarını, besin ve egzersiz kayıtlarını nasıl gireceklerini yardım videoları sayfamızdaki videoları izleyerek öğrenebilirler.

Her şey, en üstte gördüğünüz arama kutusunu kullanmakla başlayacak ve gerisi kendiliğinden gelecek. Örneğin iki tane elma yediniz diyelim. Arama kutusuna elma yazıp yanındaki büyüteç simgesine veya klavyedeki enter tuşuna bastığınızda içinde elma geçen besinler listelenecek. İçlerinden "1 Adet Elma" yazılı olan değerin yanındaki (+) simgesine tıklayacaksınız. Gelen sayfada miktar seçimi kutusundan 2'yi seçeceksiniz.

Eğer içinde bulunduğumuz güne kayıt yapıyorsanız tarih seçimi yapmanıza gerek yok. Ancak geçtiğimiz bir hafta içindeki başka bir tarihe kayıt giriyorsanız ilgili tarihi de seçeceksiniz ve kaydet butonuna tıkladığınızda işlem tamamlanmış olacak. Tükettiğiniz her besin için bu işlemleri yapacaksınız. Yaktığınız kaloriler için de aynı işlemlerin geçerli olduğunu unutmayın.

Besin ve egzersiz listelerinin altında toplam kaç kalori almış veya yakmışsınız görebileceksiniz. Profil sayfanızda ise diyetinizle ilgili tüm ayrıntılı raporlara ulaşabileceksiniz.

Egzersizleri nasıl kaydedeceğim?

Tam olarak besinlerle aynı şekilde. Arama sonuçlarında, ilgili egzersizi bulup kalori günlüğünüze ekleyeceksiniz. Ekstra hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Besinler ayrı, egzersizler ayrı listelenecek.

Ancak sık yapılan bir hataya karşı uyaralım. Ya yaşam tarzınızı "Hareketsiz" olarak belirleyip egzersizleri de günlük olarak kaydetmeli ya da diğer yaşam tarzı seçeneklerinden uygun olanı belirleyip egzersizleri es geçmelisiniz. Bu iki seçenekten sadece birini uygulamanız gerekiyor. Yaşam tarzınıza dahil olan egzersizleri ayrıca girdiğiniz taktirde iki defa hesaplanmasına ve sapma oranının artmasına neden olursunuz.

Gerçekte verilen kilo ile sitedeki hesap birbirini tutuyor mu?

Profilde hesaplanan sonuç, aldığınız ve yaktığınız kalori miktarına bağlı olarak normal şatlarda vermiş olmanız gereken kilo miktarını gösterir. Durumunuz hakkında fikir sahibi olmak amacıyla kullanmalı ve gerçekte verdiğiniz kilo miktarı ile karşılaştırdıktan sonra itibar etmelisiniz.

Bir çok üyenin vermiş olmaları gereken kilo miktarı ile gerçekte verdikleri kilo miktarının %70-80 oranında örtüştüğü görülmektedir. Bazı üyelerde bu oran daha da yükselirken bazı üyelerde ise düşmektedir.

Hesapların sapma payının yükselmesine neden olan en önemli faktörün metabolizma hızını etkileyen biyolojik dönemler ve hormonal rahatsızlıklar olduğu dikkat çekmektedir. Özellikle ideal kilosunun altında olduğu halde kilo vermeye çalışan, uzun süredir diyet yapmakta olan, regl, menopoz vb. biyolojik dönemlerden geçmekte olan, insülin direnci, tiroid vb. rahatsızlıkları olan üyelerde bu durum belirgin şekilde gözlemlenmektedir.

Ayrıca basit karbonhidratları (şekerli ve unlu gıdalar) çok fazla tüketen üyelerin de kilo vermede zorlandıkları dikkat çeken başka bir etkendir.

Bunların yanında, tüm uyarılara rağmen "Yaşam Tarzı" adı altında, yaklaşık olarak zaten hesaplara dahil edilmekte olan uyumak, kitap okumak, merdiven inmek - çıkmak vb. günlük rutin aktiviteleri de kalori hesabına dahil eden üyelerin sonuçlarında da sapma payı yükselmektedir. Ayrıca yine "Yaşam Tarzı" seçiminin doğru ve gerçekçi yapılmış olması da önemlidir.

Son olarak; kalori hesabına eklenen, alınan ve yakılan kalori değerleri ile gerçekte alınan ve yakılan kalori değerleri arasında ufak farklılıklar olması da kaçınılmazdır. Buna rağmen bu faktörün sapma payına etkisi en azdır.

Yukarıda açıklanan sebeplerden ötürü sonuçlar değerlendirilirken ilgili duruma bağlı olarak bir miktar sapma olmasının kaçınılmaz olduğu ve yaklaşık bir sonucu ifade ettiği bilinmelidir.

Mobil uygulamanız var mı?

Şu an için mobil uygulama geliştirmeyi düşünmüyoruz. Web sitemiz zaten mobil cihazlarla tam uyumlu.

Sitede neden diyet listesi ve beslenme programlarına yer vermiyorsunuz?

Kalori takibi yaparken belli bir diyet listesine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. İnternette diyet listeleri ve beslenme ile ilgili çok fazla kaynak var ve açıkçası bu konudaki karmaşaya katkıda bulunmak istemiyoruz.

En önemlisi ise beslenme şekliniz, sağlığınızı doğrudan etkileyen ciddi ve önemli bir konu olduğundan nasıl beslenileceği, hangi besinin ne kadar tüketileceği ile ilgili sorumluluğu üyelerin kendisine ve uzmanlara bırakmayı uygun görüyoruz. Ayrıca bu konuda son derece bilgili ve bilinçli bir çok üyeye sahibiz.

Yaşam tarzı seçeneğini neye göre belirleyeceğim?

Ya yaşam tarzınızı "Hareketsiz" olarak belirleyip egzersizleri de günlük olarak kaydetmeli ya da diğer yaşam tarzı seçeneklerinden uygun olanı belirleyip egzersizleri es geçmelisiniz. Bu iki seçenekten sadece birini uygulamanız gerekiyor. Yaşam tarzınıza dahil olan egzersizleri ayrıca girdiğiniz taktirde iki defa hesaplanmasına ve sapma oranının artmasına neden olursunuz.

Kilo verdikçe üye bilgilerimde kayıtlı olan kilomu güncellemeli miyim?

Evet ama zamanı gelince. Kilo verdikçe bazal metabolizma hızınız düşecek, daha az kilo vermeye başlayacaksınız. Haliyle sitenin hesapladığı ağırlık kaybı, gerçek ağırlık kaybınızın önüne geçmeye başlayacak. 1 kg veya daha fazla fark oluştuğunda kilonuzu güncelleyin. Güncelleme sonucunda hesaplanan ağırlık kaybı gerçek ağırlık kaybınıza eşitleniyorsa veya yakın değer veriyorsa güncel kilonuzu kayıtlı bırakın. Fark halen yüksek ise biraz daha kilo verene kadar eski kilonuzu kayıtlı bırakın.

Günlük aktiviteleri yakılan kaloriler bölümüne eklemeli miyim?

Kesinlikle hayır. Spor dışındaki günlük aktiviteler (uyumak, televizyon izlemek, merdiven inmek - çıkmak, kitap okumak vb.) "Yaşam Tarzı" adı altında belli bir yüzde ile zaten hesaplara dahil edilmektetir. Bu tür günlük aktiviteleri ayrıca kaydettiğiniz taktirde iki defa hesaplanmasına dolayısıyla sapma payının yükselmesine neden olacağınızı unutmayın.

Yaktığınız kalori miktarından ziyade aldığınız kalori miktarına odaklanmalısınız. Çünkü öncelikli hedefimiz beslenme alışkanlığımızı kontrol altına almak. "Günlük ne kadar enerjiye ihtiyacınız var ve buna karşılık siz nekadar enerji alıyorsunuz?", önemli olan o farkındalığın ve bilincin oluşması. Bırakın fazladan yaktığınız kaloriler bonus olsun.

Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde ve metabolizma hızınızda da sorun yok ise göreceksiniz ki tartıya çıktığınızda ya tam olarak burada hesaplandığı kadar ya da daha fazla kilo vermiş olacaksınız...

Neden mesaj panosuna yazamıyorum?

Üye olur olmaz kalori günlüğü tutmaya başlayabilirsiniz ancak diğer üyelerle iletişim kurabilmek için belli bir kalori günlüğü sayısına ulaşmanız gerekmektedir. Bu sınırı aştığınızda ilgili özellikler kendiliğinden aktif olur. Sitenin formatını, içeriğini ve kullanıcı profilini koruyabilmek amacıyla bu tür bir uygulamaya ihtiyaç duyduk.

Aradığım kalori değerlerini bulamıyorum?

Farklı sözcük kombinasyonları kullanarak arama yapabilirsiniz. Ayrıca bir kez kaydettiğiniz kalori değerine ulaşmak için her seferinde arama yapmak zorunda değilsiniz. Profil sayfanızdaki listede ilgili kalori kaydının yanıdaki simgesine tıkladığınızda kalori günlüğünüze tekrar eklenmek üzere karşınıza gelir.

Ayrıca arama sonuçlarının hemen altında "Yeni Besin veya Egzersiz Oluştur" başlıklı bir buton göreceksiniz. O butona tıklayarak veritabanında bulamadığınız besinleri ve egzersizleri oluşturabilirsiniz.

Bir porsiyon nekadardır?

Bir porsiyon bir tabak demektir. Bir restaurant veya lokantaya gittiğinizde önünüze koyacakları tabaktaki yemek miktarını gözünüzün önüne getirin. Bir kaç kaşık fazla veya eksik olması önemli değil. Dolu bir tabak hayal ettiğinizi biliyoruz ama malesef öyle değil...