Aylık Kalori Etkinliği

Yukarıdaki grafik, son bir ay içindeki alınan kalori ve yakılan kalori değişimi ile bazal metabolizma seviyesini gösterir. Sadece kalori kaydı yapılmış tarihleri içerir.
gamzegul0133

gamzegul0133

Kalori Günlüğü Tarihleri
03 Ağustos 2020 Pazartesi tarihine ait kalori kaydı yok...

Toplam
0 kcal

Toplam
0 kcal

Fotoğraf Albümü

Fotoğraf albümü paylaşıma kapalı...

Ben başardım, siz de yapabilirsiniz!...

gamzegul0133

Öncelikle merhabalar;

20 yaşıma kadar köyde yaşadım. Tükettiğim tüm besinler doğaldı yani şimdilerin modası olan organik ürünler. Memurluk sınavını kazanıp masa başı çalışmaya başlayana kadar kilo problemim hiç olmadı. 13 yıldır arada kilo aldım, verdim. Son 2 yıldır kilo veremiyordum. İstikrarlı olamıyordum. Bu arada sağlık sorunlarım başladı. Bacaklarda ağrı, sigara kullanmadığım halde nefes darlığı, kabızlık, sık sık tekrar eden baş ağrıları ve tabi ki düzensiz uyku.

Çalıştığım kurumda, aile hekimliği ana bilim dalında bir çalışma programı başladığını öğrendim. Görüşmeye gittim. 18-45 yaş arası kronik rahatsızlığı olmayan ancak kilo veremeyen kadınlar grubu oluşturuldu. Kan testi ve metabolizma testi yapıldı. Bu testler sonucunda insülin direncim olduğu tespit edildi. Tip2 diyabet hastası adayı olduğumu öğrendim. Moralim bozuldu, kendime çok kızdım. Herkese çok önem vermiş ve zaman ayırmıştım ama kendimle ilgilenmemiştim. Çok bahaneler üretmiştim. Ancak artık bahanelere sığınmanın zamanı değildi çünkü kronik olacak bir rahatsızlığın adayı idim.

Doktor bana testlerin sonucunda beslenme programı verdi. Günlük alacağım besin grupları ve 1300 kalorilik diyet listesi. Porsiyon takip kartı verildi. Porsiyon takibi yapıyordum ancak kalori takibi yapamıyordum. İnternette araştırma yaparken bu siteyi buldum ve üye oldum. Bu sitenin oluşmasında emeği geçenlere ve üye olan bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Site sayesinde kalori takibini düzenli yaptım. Üye olan arkadaşlarımın kalori takip kayıtlarına baktım ve sonucunda yaptığım hataları gördüm ve düzelttim. Şimdi yemek yaparken ne pişirdiğimi biliyorum. Göz kararı değil ölçüleri kullanıyorum. Salatayı çok severim. Önceden salataya göz kararı yağ koyardım şimdi bir tatlı kaşığı. Önceden kilo aldırmadığını zannederek iki kase çorba içerdim, artık bir kase. Akşamları eve gidince iki portakal veya elma vb. yerdim artık bir tane yiyorum.

Beslenme şeklim genellikle kahvaltı ağırlıklı ve ekmek arası idi. Doktor, 3 ana, 3 ara öğün beslenme düzeni önerdi. Şimdi yemeğimi evde yapıp iş yerime de götürüyorum. Meyveleri ara öğün olarak sabah 10:00 ve 15:00 arası tüketiyorum. Akşam ara öğün olarak yoğurt veya süt tüketiyorum. Haftada 3-4 defa bakliyat grubundan nohut, fasulye, barbunya, börülce tüketiyorum. Günde 10.000 adım ve üzeri yürüyüş yapıyorum. Televizyon izlerken artık uzanmak ya da oturmak yerine spor yapıyorum. İşe gelirken sabah evden erken çıkıp 3 durak sonra toplu taşımaya biniyorum. Akşam eve dönerken de aynı mesafeyi yürüyorum. Günde 1 saat kendime ayırdım. 2 haftada güzel değişmeler oldu.

Siteyi geliştiren ve üye olan herkese tekrar teşekkür etmek istiyorum. Hiç yüz yüze gelmesek de gerçek isimlerimizi bilmesek de çok faydalı bilgiler paylaştığımız ve kendimize olan güvenimizin tekrar kazanımında destek olduğunuz için sonsuuuuuuuuzzzz teşekkürler!

Sağlıklı, huzurlu ve hayallerimizin gerçek olduğu bir yaşam dileğiyle...

Profil Yorumları