Beni Hatırla
Şifremi hatırlat / tekrar gönder...
Yeni Üye Kaydı
Kalori takibi nasıl yapılır? İzle-Öğren!
Hakkımızda Söylenenler
fsaygıner (15.04.2013)
Diyetisyen yardımıyla kilo vermeye devam ediyorum ama yediğim besinlerin kalori değerleri hakkında hiç bilgim yoktu. Bu site sayesinde şimdi her besinin kalorisini neredeyse ezbere biliyorum ve daha fazla dikkat etmeye başladım. Site kurucusuna bu bilgileri bizimle paylaştığı için sonsuz teşekkürler...
  • Kaç kalori kaç kilo?
  • Üye Sayısı
  • Diyet arkadaşınız artık hep yanınızda!
  • Arkadaşlarınızı çağırmayı unutmayın!
Diyetarkadasim.com nedir, ne işe yarar?
Gün içinde gerçekleştirdiğimiz tüm biyolojik ve fiziksel faaliyetler için vücudumuz enerjiye ihtiyaç duyuyor. Fiziksel özelliklerimize ve cinsiyetimize bağlı olarak kişiden kişiye değişen bu enerji miktarının tamamını tükettiğimiz besinlerden karşılıyoruz. “Kalori” olarak ifade edilen belli miktarın üzerinde enerji alırsak fazlası yağ olarak vücutta depolanıyor ve kilo alıyoruz, ihtiyacımızın altında enerji alırsak geriye kalan eksik kısım vücudumuzda depolanmış olan mevcut yağlardan karşılanıyor ve kilo veriyoruz. Sağlıklı ve normal bir metabolizmaya sahip kişilerin kilo almasının / vermesinin altında yatan temel mekanizma en basit açıklamasıyla bundan ibaret. Tabi bu durum metabolizması normal çalışan ve ilgili herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kişiler için geçerli.

Sağlıksız ve kontrolsüz beslenme, başta obezite olmak üzere bir çok hastalığın günümüzde gittikçe yaygınlaşmasına neden oluyor. Hem sağlıklı beslenme farkındalığının ve bilincinin oluşmasına yardımcı olmak hem de kalori takibini kolaylaştırarak üzerimize düşen toplumsal görevi yerine getirmek amacıyla diyetarkadasim.com’u sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettik.

• Diyetarkadasim.com ile vücut kitle indeksi, bazal metabolizma, ideal kilo gibi kişisel özelliklerinizi öğrenebilirsiniz.

• Veritabanımızda kayıtlı binlerce besin ve aktiviteye ait kalori değerlerine ulaşabilirsiniz.

• En önemlisi ise; gün içinde kaç kalori aldığınızı / yaktığınızı ve buna bağlı olarak kaç kg verdiğinizi / aldığınızı, diyetarkadasim.com'un kişisel özelliklerinizi baz alarak size sağladığı ayrıntılı bilgilerle, gün gün takip edebilirisiz.

Yapmanız gereken tek şey; üye olduktan sonra sayfanın sol üst köşesindeki "Besin / Aktivite" yazılı arama kutusunu kullanarak tükettiğiniz besinleri ve yaptığınız spor türlerini miktar ve süresini seçerek "Ekle" butonuna tıklamak. Sonraki sayfada girdiğiniz bilgilerin kontrolünü yaparak "Onay" butonuna tıklıyorsunuz ve bu şekilde gün içinde aldığınız ve yaktığınız tüm kalori miktarını profilinize kaydediyorsunuz. Böylece kayıt yaptığınız tüm günlerin kalori toplamları fiziksel özelliklerinizle birlikte işlenerek hem her bir güne ait hem de kalori takibi yapılmış olan tüm günlerin verilerine ait genel sonuçlara ulaşarak durumunuzla ilgili tam bir fikir sahibi olabiliyorsunuz.
Sık Sorulan Sorular ve İpuçları
-63.58 kg
-54.87 kg
-44.63 kg

Site kullanımı ücretli mi?
Hayır. Diyetarkadasim.com'un sağladığı tüm hizmetler ücretsizdir.

Üye oldum ama şifrem gelmedi?
Öncelikle, üye kaydınızı yaptıktan sonra yukarıdaki "yeni üyeler" bölümünde kullanıcı adınızın bulunduğundan yani kayıt işleminin tamamlandığından emin olmalısınız. Eğer kayıt işlemi yapılmışsa fakat 3-5 dakika geçmiş olmasına rağmen şifrenizi içeren mesajımız halen mail adresinizin gelen kutusunda görünmüyorsa "gereksiz" veya "spam" adı altındaki diğer klasörleri de kontrol etmelisiniz. Muhtemelen şifrenizi içeren mail başka bir klasöre kaydedilmiştir. Bu maili "güvenli" veya "gereksiz değil" vb. şeklinde işaretlerseniz diyetarkadasim.com'dan gönderilen tüm bildirimleri alabilirsiniz.

Ayrıca, giriş formu altındaki "şifremi unuttum" linkine tıklayıp kayıt yaparken kullandığınız mail adresini yazarak şifre mailinizin tekrar gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Iphone ve Android uygulamanız var mı?
Şu an için Iphone ve Android uygulaması geliştirmeyi düşünmüyoruz. Ancak mobil cihazlardan kalori kaydı ekleme ve silme işlemini kolaylaştırmak için bir mobil sitemiz mevcut. Akıllı telefonunuz ile www.diyetarkadasim.com/m adresini ziyaret edip giriş yaparak kalori kayıtlarınızı tutabilirsiniz.

Sitede neden diyet listesi ve beslenme programlarına yer vermiyorsunuz?
Kalori takibi yaparken belli bir diyet listesine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. İnternette diyet listeleri ve beslenme ile ilgili çok fazla kaynak var ve açıkçası bu konudaki karmaşaya katkıda bulunmak istemiyoruz. En önemlisi ise; beslenme şekliniz sağlığınızı doğrudan etkileyen ciddi ve önemli bir konu olduğundan nasıl beslenileceği, hangi besinin ne kadar tüketileceği ile ilgili sorumluluğu üyelerin kendisine ve diyetisyenlere bırakmayı uygun görüyoruz.

Yaşam tarzı seçeneğini neye göre belirleyeceğim?
Üyelik kaydınızı yaparken uygun olduğunu düşündüğünüz seçeneği işaretleyebilirsiniz. Kalori takibine başladıktan bir hafta kadar sonra ise vermiş olmanız gereken kilo miktarı ile gerçekte verdiğiniz kilo miktarını karşılaştırıp en yakın sonucu veren yaşam tarzı seçeneğini belirleyip kayıtlı bırakmanız yeterli olacaktır.

Kilo verdikçe üye bilgilerimde kayıtlı olan kilomu güncellemeli miyim?
Kilo bilginizi güncel tutmanızda fayda var ancak gerçekte verdiğiniz kilo miktarı ile vermiş olmanız gereken kilo miktarı birbirine parelel ilerliyorsa güncellemeniz şart değil.

Günlük aktiviteleri yakılan kaloriler bölümüne eklemeli miyim?
Kesinlikle hayır. Spor dışındaki günlük aktiviteler (uyumak, televizyon izlemek, merdiven inmek/çıkmak, kitap okumak vb.) "Yaşam Tarzı" adı altında belli bir yüzde ile zaten hesaplara dahil edilmektetir. Bu tür günlük aktiviteleri ayrıca kaydettiğiniz taktirde iki defa hesaplanmasına dolayısıyla sapma payının yükselmesine neden olacağını unutmayın.

Bu sebeple "Yakılan Kalori" bölümüne sadece spor aktivitelerini kaydetmeniz tavsiye edilir.

Yaktığınız kalori miktarından ziyade aldığınız kalori miktarına odaklanmalısınız. Çünkü beslenme alışkanlığınızı kontrol altına almadıkça spor da yapsanız tek başına bir faydası yok. "Günlük ne kadar enerjiye ihtiyacınız var ve buna karşılık siz nekadar enerji alıyorsunuz" önemli olan bu farkındalığın ve bilincin oluşması. Bırakın fazladan yaktığınız kaloriler bonus olsun.

Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde ve metabolizma hızınızda da sorun yok ise göreceksiniz ki tartıya çıktığınızda ya tam olarak burada hesaplandığı kadar ya da daha fazla kilo vermiş olacaksınız...

Neden mesaj panosuna yazamıyorum?
Üye olur olmaz kalori takibine başlayabilirsiniz ancak diğer üyelerle iletişim kurabilmek için belli bir kalori takibi gün sayısına ulaşmanız gerekmektedir. Bu sınırı aştığınızda ilgili özellikler kendiliğinden aktif olur. Sitenin formatını, içeriğini ve kullanıcı profilini koruyabilmek amacıyla bu tür bir uygulamaya gerek duyulmuştur.

Aradığım kalori değerlerini bulamıyorum?
• Tek sözcük ile arama yapmak sonuca ulaşma şansınızı arttırır.
• Bir kez kaydettiğiniz kalori kaydına ulaşmak için her seferinde arama yapmak zorunda değilsiniz. Profil sayfanızdaki liste üzerine tıkladığınızda ilgili kalori kaydı eklenmek üzere karşınıza gelir.
• "1" yazarak arama yaptığınızda veritabanında kayıtlı bulunan tüm kalori değerlerine, en düşükten yükseğe doğru sıralanacak şekilde ulaşabilirsiniz.

Bir porsiyon nekadardır?
Bir porsiyon bir tabak demektir. Bir restaurant veya lokantaya gittiğinizde önünüze koyacakları tabaktaki yemek miktarını gözünüzün önüne getirin. Bir kaç kaşık fazla veya eksik olması önemli değil.